WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Artykuł archiwalny nr: 11046 z dnia 09 grudnia 2014Drukuj

Zintegrowany Informator Pacjenta ma 1 mln użytkowników [A]

Zintegrowany Informator Pacjenta ma 1 mln użytkowników

Milionowy użytkownik uzyskał dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). W przyszłym roku w serwisie pojawią się nowe funkcje.

Najstarszy zarejestrowany użytkownik serwisu ma 106 lat. Najmłodsza osoba z założonym kontem w ZIP to kilkunastodniowy noworodek. Dzięki serwisowi jego rodzice będą mogli sprawdzać na bieżąco kiedy ich dziecko było leczone, jakie były koszty badań oraz jakie leki zostały mu przepisane. Do tej pory w systemie zarejestrowano blisko 60 tys. kont dzieci.

Z ZIP najliczniej korzystają mieszkańcy Śląska (ponad 142 tys. użytkowników), Mazowsza (108 tys.) i Wielkopolski (94 tys.).

Przypomnijmy ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta, jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dzięki ZIP pacjent w prosty sposób, bez wychodzenia z domu może dotrzeć również do wielu praktycznych informacji na temat korzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia w Polsce i za granicą.

Zintegrowany Informator Pacjenta zawiera m.in. dane na temat aktualnego statusu ubezpieczenia, wykaz placówek wraz z godzinami otwarcia i dostępnością dla osób niepełnosprawnych, deklaracje wyboru lekarza i pielęgniarki POZ, czy etapu, na którym znajduje się wniosek o leczenie sanatoryjne.

Dostęp do systemu ZIP pacjent uzyskuje poprzez login i hasło, które otrzymuje bezpośrednio w oddziale wojewódzkim NFZ, dzięki czemu jego dane osobowe są chronione zgodnie z wymogami przepisów o ochronie danych osobowych. Dostęp można również uzyskać po złożeniu wniosku podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym certyfikatem kwalifikowanym. Z drugiej opcji skorzystano przy założeniu ponad 220 kont.

ZIP jest z założenia systemem wieloetapowym. W pierwszym kwartale 2015 roku zostanie uruchomiona możliwość odbioru danych dostępowy również przez pełnomocnika. W przyszłym roku planowane jest wprowadzenie wielu nowych funkcji uzupełniających działanie systemu m.in. udostępnienie szerszego zakresu danych kontaktowych do świadczeniodawców oraz wysyłanie spersonalizowanych komunikatów do użytkowników. Na dalszych etapach rozwoju portalu pacjent będzie miał możliwość oceny jakości udzielonych mu świadczeń, co powinno znacząco wpłynąć na ich poprawę oraz zgłaszania nieprawidłowości, które będą skutkowały wszczęciem postępowania kontrolnego u świadczeniodawcy.

Biuro Rzecznika Prasowego
WOW NFZ

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158