Artykuł archiwalny nr: 3916 z dnia 24 marca 2006Drukuj
PROGRAMY PROFILAKTYCZNE 2006
Czy wiesz, że co dziesiąty przypadek nowotworu u kobiet to nowotwór raka szyjki macicy? Byłoby ich o wiele mniej, gdyby kobiety regularnie poddawały się badaniu cytologicznemu. Wczesne wykrycie zmian przedrakowych to najpewniejszy sposób ich wyleczenia. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca Cię do skorzystania z
PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY
Rozwój raka poprzedza stosunkowo długi, bo kilkuletni okres zmian przedrakowych. Są one możliwe do wykrycia poprzez stwierdzenie nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy; można je wyleczyć. Jednak zmiany nieleczone przekształcają się w komórki rakowe, które z czasem zaczynają atakować także narządy sąsiadujące z macicą i dawać przerzuty m.in. do wątroby czy płuc. Na tym etapie szanse wyleczenia są o wiele mniejsze. Szacuje się, że co roku w Polsce na raka szyjki macicy umiera ok. 2 tys. kobiet. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian przedrakowych i ich wyleczenie.
Choroba może dotknąć każdą z kobiet, choć wyróżnić można kilka czynników ryzyka: * infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV * wczesne rozpoczęcie współżycia *duża liczba partnerów seksualnych * duża liczba porodów * palenie papierosów. Najczęściej nowotwór stwierdza się u kobiet w wieku 45 – 55 lat.
Główną metodą wykrywania wczesnych zmian w nabłonku macicy jest badanie cytologiczne. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne, wynik znany jest po kilku – kilkunastu dniach. Badanie należy powtarzać przynajmniej co 3 lata.
Badanie takie możesz wykonać w ramach finansowanego przez NFZ programu profilaktycznego, zgłaszając się (bez skierowania) do jednej z placówek realizujących ten program – ich spis znajdziesz poniżej – jeśli masz 25 – 59 lat i nie uczestniczyłaś w programie profilaktyki raka szyjki macicy w roku 2004 lub 2005. Jeżeli wynik cytologii wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, zostaniesz skierowana na badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków, a w przypadku stwierdzenia choroby – na leczenie.
Zaloguj się do:
Ważne linki
Kontakt
WOW NFZ
61-823 Poznań
ul. Piekary 14/15
Adres do korespondencji:
60-309 Poznań
ul. Grunwaldzka 158
Epuap skrzynka:
/idx5f1v45b/SkrytkaESP
tel. centrali:
61 850 60 00
infolinia:
800 190 590
e-mail:
centrala[at]nfz-poznan.pl
[at] = @