WOW NFZ logo Wielkopolski Odddział Wojewódzki Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Komunikaty dla Pacjenta

Artykuł archiwalny nr: 3916 z dnia 24 marca 2006Drukuj

Program profilaktyki raka szyjki macicy - informacja dla ubezpieczonych [A]

PROGRAMY PROFILAKTYCZNE 2006


Czy wiesz, że co dziesiąty przypadek nowotworu u kobiet to nowotwór raka szyjki macicy? Byłoby ich o wiele mniej, gdyby kobiety regularnie poddawały się badaniu cytologicznemu. Wczesne wykrycie zmian przedrakowych to najpewniejszy sposób ich wyleczenia. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca Cię do skorzystania z

PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

Rozwój raka poprzedza stosunkowo długi, bo kilkuletni okres zmian przedrakowych. Są one możliwe do wykrycia poprzez stwierdzenie nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy; można je wyleczyć. Jednak zmiany nieleczone przekształcają się w komórki rakowe, które z czasem zaczynają atakować także narządy sąsiadujące z macicą i dawać przerzuty m.in. do wątroby czy płuc. Na tym etapie szanse wyleczenia są o wiele mniejsze. Szacuje się, że co roku w Polsce na raka szyjki macicy umiera ok. 2 tys. kobiet. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian przedrakowych i ich wyleczenie.

Choroba może dotknąć każdą z kobiet, choć wyróżnić można kilka czynników ryzyka: * infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV * wczesne rozpoczęcie współżycia *duża liczba partnerów seksualnych * duża liczba porodów * palenie papierosów. Najczęściej nowotwór stwierdza się u kobiet w wieku 45 – 55 lat.

Główną metodą wykrywania wczesnych zmian w nabłonku macicy jest badanie cytologiczne. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne, wynik znany jest po kilku – kilkunastu dniach. Badanie należy powtarzać przynajmniej co 3 lata.

Badanie takie możesz wykonać w ramach finansowanego przez NFZ programu profilaktycznego, zgłaszając się (bez skierowania) do jednej z placówek realizujących ten program – ich spis znajdziesz poniżej – jeśli masz 25 – 59 lat i nie uczestniczyłaś w programie profilaktyki raka szyjki macicy w roku 2004 lub 2005. Jeżeli wynik cytologii wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, zostaniesz skierowana na badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków, a w przypadku stwierdzenia choroby – na leczenie.


ŚWIADCZENIODAWCY REALIZUJĄCY PROGRAM

125
130
Wielkopolska Izba Lekarska
Okregowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu
Główny Inspektoriat Farmaceutyczny
eWUŚ
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
Narodowy Program Ochrony Antybiotyków
Ratownictwo Medyczne
Akademia NFZ
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska
Liczy się każdy oddech
Poznańskie Pudełko Życia
Poszkodowani w misjach
ENED
Statystyka JPG
Placówka zdrowia przyjazna kombatantom
ePUAP
Komunikaty dla uzdrowisk
158